3 základní pravidla při hledání práce

Taky jsem si myslela, že tohle musí všichni vědět, než se mě jednou kamarádka zeptala:

“Hele, a když jsem se přihlásila přímo do té firmy na jednu pozici a do agentury, která hledá pro tu samou společnost, na jinou pozici, tak to nevadí, ne?”

Tehdy jsem si uvědomila, že základní pravidla je třeba neustále opakovat, až si to kandidáti vryjí do paměti.

Pravidlo č. 1

Pokud se hlásíte na nějakou pozici, hlaste se na ni jen jednou. Pokud se Vám líbí víc pozic, které firma inzeruje, vyberte opravdu tu nejlepší, která Vám sedne a hlaste jen na ni. Když si Vás firma pozve na pohovor a uvidí, že by Vaše znalosti a zkušenosti více matchovaly k jiné pozici, sami Vám tu jinou pozici nabídnou.

Pokud se přihlásíte na všechny pozice od té samé společnosti, budete vypadat zoufale, protože byste klidně dělal jakoukoliv práci. A to přece nechcete.

Pravidlo č. 2

Agentury. Já vím, je to někdy těžké odhadnout, pro kterou firmu je napsaný inzerát, když jsou inzeráty tak vágní a nic neříkající. (Viz. Významný mezinárodní společnost v oblasti finančnictví…). Když ale konečně dostanete jméno společnosti od konzultanta, řekněte mu pravdu o tom, zda jste se tam hlásil sám nebo ne. Pokud se hlásíte na hodně pozic, doporučuji udělat si na to tabulku:

Jméno firmy – pozice – konzultant/agentura (s kým o tom komunikujete) – Fáze

Rozhodně Vám nepomůže to, že se přihlásíte přes více zdrojů (sám, agentury, interní doporučení). Pokud Vaše CV dorazí z několika míst, budou Vás považovat za nedůvěryhodného člověka, který zalhal při pohovoru, neorganizovaného, protože nevíte, kam jste se hlásil, a za sklerotika, protože jste zapomněl, že už jste ten test jednou zpracoval.

No dobře, někdy se mohou interní doporučení ztratit po cestě, nebo Vám agentura nedá vědět nazpět, v tom případě se ptejte na zpětnou vazbu. Nebombardujte HR/náboráře každý den, nebo si Vás dají na černou listinu otravných kandidátů. Stačí napsat jednou týdně. Pokud Vám agentura neodpoví ani po třetím emailu/callu, dala bych toho dotyčného konzultanta na „Never contact again“ seznam.

Pravidlo č. 3

Komunikujte, odpovídejte. Hledání práce je únavné. To všichni víme. Pohovor tady, pohovor tam. Jestli však hledáte práci aktivně, musíte tomu věnovat trochu čas. Dejte vědět včas, pokud přijdete pozdě na pohovor. Napište, že už nemáte zájem. Nebo zavolejte, že už budete nastupovat někam jinam a rušíte všechny další pohovory. Uděláte si tím skvělý self promo a příště, až se budete někam hlásit, budou si to pamatovat.

Věřte mi. Já si to pamatuju.

Advertisement
3 základní pravidla při hledání práce

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s