Myšlenky z Wisephory

Skvěle vydařená konference Wisephora mi dala několik podnětů k tomu se zamyslet nad současným fungováním firem, týmů, spolupráce, a vůbec celé lidské společnosti.

První myšlenka: work-life balance is dead a nedělní neuróza, Tomáš Hrivnák

Millenials čím dál více hledají smysl svého životního poslání, hledají smysl v tom, co dělají. Budou chtít dělat jen to, co je bude bavit a co přinese nějakou přidanou hodnotu, tzv. Calling. Nebudou chtít trávit 8h denně v práci. Budou chtít (už chtějí) svobodu a důvěru od firmy, že svou práci vykonají.

Pojem work-life balance tedy ztrácí na svém významu, kdy člověk jde do té práce, která ho nebaví a pak se těší konečně na pátek, až bude mít padla. V neděli dostane nedělní neurózu, že zase bude pondělí a musí jít do té práce, která ho štve. Budeme si hledat práci nebo činnosti, které nás budou naplňovat a pracovní a soukromý život splyne v jedno.

Druhá myšlenka: Změna je trvalý stav, Ondřej Šteffl, Scio škola

Jediné, čím si můžeme být jistí, je to, že všechno bude jinak. Ze základní školy a gymplu jsem si akorát odnesla, jak se co počítá, základy angličtiny a že Máj napsal Karel Hynek Mácha. Rozhodně si nepamatuju, kolik tanků bylo zničeno během druhé světové nebo jak pokračoval rod Přemyslovců. Historici a paní učitelka na dějepis nebudou mít radost.

Dále, co jsem si odnesla z těchto škol bylo: „Nevyčnívej z řady! Není to dobré. A jestli budeš vyčnívat z řady, dáme ti to sežrat!“ Trvalo mi pak dlouho, než jsem se to odnaučila. Jestli Vašemu dítěti říkají tyto věci ve škole, okamžitě měňte. Ničíte jeho potenciál, kreativitu a směřujete ho k průměru.

Třetí myšlenka: budoucnost je v týmech, Jiří Fabián, Purposefly

Rigidní firemní struktury zaniknou. Ne hned, ale časem ano. Budou se tvořit pracovní týmy, které se budou přemisťovat z jednoho projektu na druhý. Už teď vznikají. Živým důkazem jsou IT týmy, které pracují společně na zakázkách. Při dalším projektu jsou např. 2 členové na novém projektu a zbytek jiném projektu. Améba, která bude měnit tvar podle toho, jak je to zrovna nejlepší pro ni (pro ten projekt 🙂 ). Připravte se na opravdu dynamické prostředí.

Čtvrtá myšlenka: Daně jsou zlo. Ale kdo postaví silnice?, Steida

Fotky mluví za vše…

Pátá myšlenka, protože z psychologického hlediska zanechá liché číslo větší důvěryhodnost čemukoliv, kromě partnerského vztahu. (Vlastně cokoliv víc nebo míň než 2 je v partnerském vztahu odd.)

Nemůžete motivovat své zaměstnance, když je celý den akorát serete. Jiří Rozvařil, Plantyst

Vedoucí směny vám vyjmenuje tisíc činností a ani jednou nezmíní lidi. Cožpak není práce team leadera právě starost o svůj tým – o své lidi?

Advertisement
Myšlenky z Wisephory

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s