Topmonks Zenmachine

Posluchači CZ Podcastu nebude Topmonks určitě cizí. Kdybyste ale náhodou neposlouchali; Topmonks je dodavatelem prvotřídních mobilních a webových aplikací. Dělají jak na velkých projektech pro korporace, tak i pro menší startupy v ČR nebo zahraničí. Co je na nich unikátního? Fungují částečně jako investoři v těchto startupech, kdy místo financí nabízejí své know-how v oblasti SW vývoje a pomáhají těmto firmám jejich aplikace vyvinout za částečný podíl ve firmě.

Ve čtvrtek ráno tady bývá rušno. Pořádá se pravidelná TM snídaně, kam mohou přijít i nezaměstnanci TM. Kanceláře jsou v industriálním stylu; kamenný krb, schody ze železa a cihlové zdi. Fakt pěkný prostor k práci. Platí zde heslo „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Nehraje se na permanentní pracovní místo, to by nebylo dost punkový. Musela jsem si rychle zabrat stůl a židli.

„Nekoukáme na lidi kolem jako na zaměstnance, ale partnery a přátele. V každém vidíme budoucího podnikatele, každý má ve firmě podíl formou stock options. I programátor by měl vědět, jak funguje business a naopak HR může umět testovat. Jsme zkrátka klubko profesionálů hustě propojené navzájem i směrem k zákazníkům. Ve stavění dynamicky se organizujících a učících týmů, schopných reagovat na neustále se měnící podmínky, spatřuju svou životní misi“, vysvětluje Jiří Filemon Fabián, co-founder Topmonks.

2016-04-21 11.12.07

“Když je třeba přidat ruku k dílu, zašpiní si ji i Monk prezident.”

Svoboda, jedinečnost nebo „zoo divných lidí“ (autorem je Jarda Holaň). Toto jsou slova, kterými Monkové popisují svou firmu.

Svoboda znamená, že zde neexistuje žádný management tým. Zodpovědnost a úloha jednotlivců přirozeně vyplyne během projektu. Nikdo si tady nehraje na žádného manažera a každý je za svou práci zodpovědný. Svoboda znamená, že nikdo nekontroluje, zda chodíte do kanceláře či pracujete na pláži na Hawaii. Digitální nomádství je tu na denním pořádku.

Jedinečnost spočívá v tom, že každý člověk zde něčím vyniká. Ať už jde o znalosti nejnovějších technologií, fotografování či pořádání IT konferencí. Nejlepší na tom je, že se Monkové nebojí tyto znalosti předávat dál ostatním. Můžete vidět např. na Topmonks café, které se koná každý první čtvrtek v měsíci v Loft 8.

„Zoo divných lidí“… Těžko popsat toto označení, ale pravdou je, že kde jinde najdete na jenom prostoru Rarouše, Filemona, Jirku P. a spoustu dalších divnolidí, kteří furt pořádají nějaké hackathony, snaží se do nás nahustit moderní pojetí fungování firem a jsou strašně akční, že dokážou během přestávky na oběd všichni po krátké dohodě přejít z Hipchatu na Slack. Proč se o tom pořádně neprojednává aspoň půl roku? Kdo tohle má pořádně stíhat?!

„Snažíme se vytvořit skvělé pracovní prostředí a podmínky. Uznáváme plochou firemní strukturu, kde si týmy projekty řídí samostatně. Když je třeba nějaká změna, udělá se hned bez okolků.“ Říká mi Jiří Kratochvíl přes Skype, protože jsme nestihli rozhovor v officu. Vyzkoušela jsem si rovnou způsob komunikace v distribuovaném týmu.

„Máme tady TM maratony, lezení na stěnách, movie night, TM caffé, jedeme spolu na Filipíny, pořádáme čajové dýchánky a TM koncerty… Akcičky tady vznikají nahodile. Nic není plánované centrálně. Iniciativa vychází od lidí a to je na tom super!“ Povídá mi Naty, nejusměvavější HR pod sluncem.

„Nejlepší je, že ve firmě vznikají pevná přátelství a ne jenom chladné kolegiální vztahy. To je věc, která nejde vynutit. Třeba mi o víkendu pomáhal Honza J. stavět chalupu.“ Přidá se do konverzace Tonda.

Měla jsem úplně stejný pocit. V Topmonks jakoby všechna kolečka zapadla do sebe. Pracuje tady skvadra nadšenců, kteří kutí sto věcí mimo práci, dělají to od srdce a chrlí nápady ze všech stran. Z jednoho nápadu nakonec vznikla konference – Wisephora.com.

Wisephora.com

„Proč neuděláme celodenní Topmonks caffé?“

Bude to úžasná konference orientovaná na budoucnost práce, (ne)fungování současných systémů, budoucnost školství, celoživotní vzdělání a spousta dalších zajímavostí. Akce se koná ve čtvrtek 26. Května od 8:30 v Jatka78. Více se o to rozepíšu v dalším článku. Wait for my owl…

Advertisement
Topmonks Zenmachine

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s