Nový projekt – „Poznejte lépe svého klienta“

Kdybyste se divili, proč se na mém blogu v poslední objevují články o různých firmách, tak je to proto, že jsem se rozhodla dát své práci trochu jiný rozměr.

Určitě stále dostáváte nabídky typy „pro jednoho našeho významného klienta, mezinárodní společnost xyz hledáme…“ nebo „náš klient je dynamický startup v oblasti sociálních médií“. Vsadím se, že nejhůř na potřetí uhádnete, o jakého klienta jde. A kdyby ne, tak email skončí v koši, protože je moc obecný a nicneříkající.

Na letošním develu jsem se bavila s Honzou Javorkem, který je velkým python aktivistou. Vytvořil facebook skupinu pro Pythonisty – Pyonieri a python.cz, kde kromě vyměňování si zkušeností a názorů na python, se snažil vytvořit místo pro nabídku a poptávku po pythonistech. Hell of the work!

Všechno, co se tam zatím od recruiterů objevilo, byly odrážky ve stylu nabízíme/poptáváme.

Ať už jedná o lenost nebo nedostatek času být kreativní, je to mrhání času, pokud házíte všude odrážky. Nikdo se na to stejně hlásit nebude a vy budete muset aktivně oslovovat kandidáty jinde – LI (a v lepších případech rovnou přes emaily), kde se ale stejné odrážky ztratí v dalších desítkách odrážek.

V současné době najít správného člověka do týmu je těžké. Určitě to všichni znáte, zvláště v IT. Co udělat tedy jinak, aby to nebylo suché odrážkování?

Bavila jsem se ITáky o tom, co by vše chtěli vědět předtím, než o nějaké firmě začnou vůbec uvažovat. Nejvíc se mi objevily tyto odpovědi

  • jací lidé tam pracují
  • jaká je tam firemní kultura, pracovní prostředí
  • jak vypadají třeba team buildingy
  • jestli dělají nějaké hackathony či jiné akce
  • další zajímavosti jako jaké je tam vedení
  • A vůbec, jak vypadá ta firma zevnitř.

Něco více než jen suchý popis pozice, kde se člověk o firmě prakticky nic nedozví. Rozhodla jsem se proto vystoupit z comfort zone a začít tyto firmy poznávat lépe. Strávím s dotyčnou firmou půl dne a snažím se do sebe co nejvíc vstřebat firemní kulturu a dozvědět se víc o tom, co tam vůbec dělají, jaké jsou tam týmy, officy apod. Nejdůležitější jsou lidi, kteří tam pracují, takže se snažím pokaždé mluvit se všemi a poznat je.

Nakonec z toho vznikají takové blog posty. Článek funguje skvěle i jako informační materiál pro kandidáty. Jo, mám v tom ještě mezery. Chce to víc fotek a pokud možno videa. To všechno ještě přijde. Uvidíme, nakolik to pomůže hiringu. Ale pro teď aspoň vím lépe, co kandidátům nabízím.

 

Advertisement
Nový projekt – „Poznejte lépe svého klienta“

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s