Že by se ze mě taky stal digitální nomád?

Pár lidí asi čeká, že toto bude recenze na včerejší Topmonks café na téma „Digitální nomádství“. Musím zklamat. Článek bude z trochu jiného soudku. I když Tondovi, Jirkovi a Radkovi musím sklonit poklonu za jejich skvělé prezentace o světlých a temných stránkách tohoto fenoménu.

Čtu teď knihu A year without pants: WordPress and the future of work; Scott Berkun, kde popisuje způsob práce v Automattic, jak přešel z korporátního prostředí do zcela svobodného prostředí. Týmy byly distribuované po celém světě. Rozhodně doporučuji pro lidi, kteří se chtějí osamostatnit nebo jít dělat do svobodných firem.

Popisoval v jedné sekci, co je těžkého na tom, přejít z pevně dané struktury do svobodného prostředí: zodpovědnost za sebe sama ze získané svobody. Myslím, že věta „It`s safer to be in chains than to be free.“ je přesný popis toho, proč se lidé bojí jít podnikat sami na sebe.

Neříkám, že je to je špatně. Ne každému vyhovuje tento typ práce. Já osobně s tou větou souhlasím, a svůj názor nikomu nevnucuji. Ze své perspektivy můžu poskytnout tyto informace. Po měsíci střídavé práce doma (90%) a Node5 jsem narazila na nějaké aspekty práce bez stálého officu.

Pozitivní zjištění

  • Mnohem méně utrácím (oblečení, boty, kosmetika, jídlo)
  • Ušetřím denně zhruba 2 hodiny na práci: nemusím se líčit, vybírat oblečení, někam se transportovat, aklimatizace
  • Po obědě si můžu dát powernap, aniž by to někomu vadilo
  • Práci si můžu organizovat po svém

Negativní zjištění

  • Jsem schopná jíst jedno jídlo ke snídani, obědu, večeři – celý týden!
  • Doma existuje mnohem víc věcí, co mě rozptylují – domácí práce. Musím se proti tomu silou vůle bránit.
  • První fáze ponorkové nemoci
  • Chybí mi inspirace

Čekala jsem, že motivace a disciplína půjde se svobodou dolů, ale opak je pravdou. Když máte svůj business, dáváte si pak zatraceně pozor, abyste něco nepodělali.

A plán, jak odstranit negativní aspekty, je následující. Jídlo zkusím z damejidlo nebo budu chodit ven na obědy. Práci z domova budu častěji střídat s prací v café nebo Node5. To mi připomnělo, že Jirka P. Slíbil sepsat článek o dobrých kavárnách v Praze, kde se dá pracovat, je dobré připojení k elektřině a internetu.

Jiří, je to oficiální! Musíš to sepsat do nejdřív.

Advertisement
Že by se ze mě taky stal digitální nomád?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s