Proč musím dělat něco navíc? Mně to takhle stačí!

Poslední 3 týdny jsem měla možnost procestovat severní a střední část Vietnamu. Navštívili jsme destinace jako je Ha Noi, Hue, Sa Pa, Da Nang a Hoi An. Co bylo velmi příjemným překvapením byla plynulá angličtina ve většině obchodů a hotelů, do kterých jsme zavítali. Dobře, jsou to turistické destinace, ale oproti předchozí návštěvě Itálie – nebe a dudy.

Jednoho dne v Hoi An se s námi na pláži dal do řeči tamní obchodník s náramky.

Začal se vyptávat na naši dovolenou, jak se nám tady líbí, odkud jsme atd. Klasický “small talk to break the ice”. Líbila se mi jeho taktika prodeje. Nebyl jako ostatní obchodníci “Buy from me! Buy from me! …”

Po 5′ vyptávání se začal nabízet své zboží; korálky z plastu, dřeva, kokosu. I když jsme několikrát řekli ne, on to stejně nevzdal. Začal vysvětlovat Filovi, že náramek je z pravého kokosu a že je to ruční výroba. Ejhle! Prodal!

Další den na pláži si vedle nás sedla rodinka Australanů. Náš prodejce ihned zaútočil stejnou taktikou jako včera. Po deseti minutách přemlouvání a nabízení nedošel k žádnému výsledku. Musel změnit taktiku. Začal si povídat s dětmi o tom, v jakém roce se narodily, jakého jsou znamení a jací většinou lidé bývají, narodí-li se v tom a tom roce.

Následně vysvětloval, že to musí zkoušet, aby si zaplatil školné. Ve Vietnamu se naplatí daně, ze kterých by se financovala VŠ, proto se musí snažit. Výsledek? Prodal 3 náramky, každému jeho znamení. 🙂 Navíc mu Australan ještě dal 100 000 VND jako příspěvek na jeho studium.

WOW! Když si přitom vzpomenu na nějaké lidi, se kterými jsem mluvila… “No, já se tu AJ vlastně ani nechci učit!” Nebo “Všichni mě odmítnou. Nemá cenu to zkoušet!” Nebo “Mně to fakt nejde! Nejsem a nikdy v tom nebudu dobrá! Ale já to ani nepotřebuju. Jsem spokojená takhle.” Tak si říkám, co s námi tento postoj udělá?

Proč musím dělat něco navíc? Mně to takhle stačí.
Ostatně nedávno na toto téma napsal Fil článek Urgence aneb lenoši kolem nás

Plážový obchodník z Hoi An by klidně mohl jet do Čech dělat odborná školení na sales, popř. Sales coaching. Sice na to nemá žádný certifikát, ale za to má za sebou mnoho úspěšných prodejů.

Advertisement
Proč musím dělat něco navíc? Mně to takhle stačí!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s