Když se chce, tak to jde… po večerech

Sedím si tak v Hubu. Koukám na emaily. Najednou mi tam přistane zpráva z LinkedInu od člověka s vietnamským jménem. Rozkliknu ho a zpráva začíná:

„Ahoj chi! …“

Rozplývám se radostí, jako kdyby mi někdo dal sedací vak Snorlaxe.

Pro pochopení kontextu: „chi“ je ve vietnamštině oslovení „starší sestra“. Ve Vietnamu se oslovení liší dle věku, a taky dle postavení člověka, kdy „starší“ má vždy respekt od „mladšího, „zákazník“ má respekt od „obsluhy“. Tím, že mě nazval „chi“ mi ukázal, že ke mně chová úctu a respekt.

„… hledám nový projekt v JS. Nemáš pro mě něco?“

No jasně, že mám! Že váháš! Takže jsem si s ním zavolala. Zjistila jsem, že IT ani nestuduje. Vše se učil po večerech, protože si řekl, že zkusí programování, a pak už u toho zůstal. Chodil na různé veřejné přednášky od firem, a pak získal práci jako junior vývojář v jedné firmě. Teď se chce posunout dál. Osobnostně super. Dělal předtím sales. Tak si říkám, dobrý kluku! Dosadím ho ke svému klientovi a všichni jsou happy.

Vzpomenu si přitom na poznámku od kamaráda, který si mi někdy v minulosti stěžoval, že hledal nějaké zdarma kurzy programování pro začátečníky, ale všechny jsou určené jen ženám.

Pozoruju poslední 2-3 roky iniciativu dostat více žen do IT. To se tak rozmohlo, že díky tomu vznikly Rails girls, Czechitas, Pyladies („Code of conduct“ a kvóty – ale to nebudeme v tomto článku rozebírat). Určitě jsou tu další kurzy, ale z doslechu (a vyzkoušení – Rails Girls) znám jen tyto 3.

Proč tady nejsou zdarma kurzy i pro muže? Nemyslím rekvalifikační kurzy od úřadu práce, ale takové jako jsou třeba Czechitas. Pravidelné veřejné kurzy, dobře by se o tom vědělo, muži by byli podporováni, aby tam chodili a učili se programovat. Co udělat třeba „IT Man!“? (číst jako it men jako ten film „Ip Man“) Nebo udělat ty kurzy pro ženy i muže dohromady. Zdarma.

Myslím, že IT firmám by teď bylo jedno, jestli naberou muže nebo ženu. Hlavně když ten dotyčný člověk/ta dotyčná člověčice dá dohromady kód, který má hlavu a patu a funguje. (Nebo je tady nějaká firma, která už zavedla kvóty?)

Tohle jsem vyslovila nahlas jako nápad na jednom HR meetupu (jediný, na který chodím). Ihned se ozvaly názory, že muži jsou schopní dohledat si všechno sami, nebo že se tolik nestydí chodit na konference a meetupy, kdežto ženy se necítí ve své kůži být v prostoru plném mužů. Měly pak pocit, že jim to nejde, a brzo by to vzdaly. Proto děláme separátní školení pro ženy. Budou se pak lépe zapojovat. Také se firmám lépe podporují projekty, které mají jasný purpose. Tento názor, prosím, řekli muži.

OK, OK! Relax man!

Cítila jsem se skoro, jako kdybych jim zabila štěně. Něco ve smyslu: „Jak můžeš tohle vůbec říkat?“ A proč bych nemohla říct nahlas, že potřebujeme kurzy programování i pro muže zdarma? Muži se to mohli naučit na škole, na vejšce, sami. A ženy ne? (Kdybych se učila nějaký IT obor, a tohle slyšela, urazila bych se.)

Snažíme se tady bourat stereotypy a pomáhat ženám do IT, ale stereotypy kolem mužů zůstávají. Co takhle to vzít za druhý konec a ukázat ženám, že muži také potřebují pomoc při procesu učení? Že muži i ženy jsou na tom stejně, co se týče začátků, a kam člověk dojde, to je čistě na něm? Nemyslíte, že by tohle bylo lepší? Jaký na to máte názor?

Ptám se také jako malá žena vietnamského původu z chudé rodiny, to je snad dostatek předpokladů na to být členem znevýhodněné skupiny: „Nechcete někdo založit zdarma kurzy programování pro muže?“ Potřebuju víc vývojářů. 🙂

Advertisements
Když se chce, tak to jde… po večerech

4 thoughts on “Když se chce, tak to jde… po večerech

 1. Stránky ako udemy.com, či coursera.org ponúkajú platené kurzy, občas sú tam kurzy zadarmo / v zľave. Potom sú rôzne videá na YT, knihy zadarmo, články a rôzne meetupy s prednáškami (napr. frontendisti.cz) kde sa dá veľa naučiť. A najlepšie je vždy učiť sa od niekoho.

  Myslím si že veľmi málo dievčat prirodzene napadne ísť programovať, alebo v tom vydržať. V tomto práve tie “kurzy pro holky” lámu ľady a keď už začnú niečo robiť, tak je vyššia šanca že pri tom zostanú. Tá genderová bariéra sa nezmaže sama od seba, bohužiaľ.

  Like

 2. Dan says:

  Pokud neumí anglicky, nebo vyžaduje osobní kontakt, je tu ještě možnost chodit na přednášky a dokonce i cvičení z IT předmětů na veřejných vysokých školách. Studovat tam nemusí, ale přijít si sednout a poslouchat vždycky může, pokud je místo navíc (což zpravidla vždycky bývá). Vyučujícím to určitě vadit nebude (pokud nebude dělat bordel), ba budou dokonce rádi, že je přišel někdo konečně pořádně poslouchat. Některé kurzy jsou dokonce i kvalitní. Nebylo by to sice po večerech, ale to nejsou ani specializované kurzy :).

  Like

 3. marx says:

  V Brne sme robili Big Data Boys, pre tých koho nechcú v Czechitas. Zaujímavé je, že firmy, ktoré podporujú “ženské” kurzy povedali, že nás oficiálne podporia až keď zrušíme to boys 🙂 Takže asi preto nie sú mužské kurzy.

  Like

 4. petrmessner says:

  Ahoj! Na kurz Pyladies mohou chodit i muži a několik jich už chodilo; je to jen tak, že ženy mají přednost 🙂 Důvod asi zhruba popsal Tisodotsk v komentáři výše. Navíc tato “přednost žen” platí jen pro Pyladies jakožto “základní kurz”, který slečnám ukáže, že to “jde”; u přímo či nepřímo navazujících aktivit, jako je pyworking.cz, brněnské nepyvo nebo různé adhoc akce, už nic takového není.

  Pokud někomu chybí kurz, který nemá nějaké demografické preference, může ho založit 🙂 Mohou se použít veškeré materiály na naucse.python.cz nebo pyladies.cz, protože jsou poskytovány pod svobodnou licencí. Narozdíl od jistých jiných organizací 🙂 Pokud neumíš programovat, nevadí, stačí organizovat a oslovit dobrovolníky, je jich celkem dost, kteří by s výukou pomohli.

  Jinak kurzy nabízí i třeba engeto.cz nebo codingbootcamp.cz. Nebo si najít (např. v patřičné FB skupině) mentora. Nebo kurz na https://www.naucmese.cz/technika/ A nebo trochu hack a jít na VŠ – není nutné ji dostudovat, lze studovat kombinovaně, a klidně chodit jen na programovací předměty, dokud dotyčného nevylejou 😀

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s