QuBit Conference – Save your butts from cyber crimes

Nedávno jsem se u Fila nedobrovolně dívala na jeden díl Black Mirror. Pro ty z Vás, kteří seriál neznáte, se jedná o možné i nemožné příběhy současného světa. Jeho stvořitelem je Charlie Brooker, pro něhož je typickým prvkem trochu kontroverze. Ale zpět k danému dílu: Shut up and Dance. Popis z ČSFD:

„Kenny je uzavřený outsider a pracuje v kuchyni jako pomocná síla. Někdo se mu nabourá do počítače, začne ho sledovat přes webkameru na jeho notebooku a natočí o něm kompromitující video. Samozřejmě ho pak začnou vydírat a dávat různé úkoly ke splnění výměnou za mlčenlivost. Kenny postupem času zjišťuje, že není jediný, kdo chycený v této hře…“ A to ostatní bych asi neměla říkat, protože by to byl těžkej spoiler.

black-mirror

Další epizody pojednávají o dalších problémech dnešního světa v souvislosti s rozvojem nové technologie a hloupnutím a ignorancí lidí. Ale tento díl mě vystrašil natolik, že jsem od té doby nemohla myslet na nic jiného, než kde seženu krytku na svou webkameru.

Když jsem si totiž zjišťovala pravděpodobnost toho, že by se to mohlo stát i v reálném světě, našla jsem článek s Michalem Pěchoučkem, kde říká: “Pravděpodobnost je asi tak vysoká, jako že se vám někdo naboří do systému a bude vám manipulovat s vašimi daty. Je to technicky podobný problém,”… Achjo!

Náhodou mě ve stejné době oslovila Maria Kaličaková z QuBit konference – komunita zaměřená na kybernetickou bezpečnost, jestli by nestálo za to se sejít a případně se domluvit nějaké spolupráci.

Budou totiž v Praze pořádat konferenci od 4. do 6. Dubna 2017. Na programu budou nejen přednášky a workshopy pro účastníky, ale nultý den (4/4) bude věnovaný školením na security oblast. Další dny budou věnované výše zmíněným činnostem a samozřejmě networkingu. Lístek na konferenci není nejlevnější, ale to není nic, co by stálo za řeč. 

a_jan_5008

Témata budou z různých oblastí cyber security, od bezpečnosti IoT, průmyslovou bezpečnost a spoustu dalších zajímavých věcí, které by se daly hacknout. Samozřejmě cyber crimes a cyber wars jsou taktéž hot topics dnešních dní. (Určitě jste slyšeli o nedávných útocích hackerů na ministerstvo zahraničních věcí ČR.) Navíc se dbá na to, aby přednášky nebyly jen PR pro firmy, ale aby si i odborné obecenstvo odneslo nějaké cenné informace.

Řečníci se budou skládat jak z akademické půdy, tak i komerční sféry. V této security oblasti znám snad jen Ondřeje Krehela, spolu-zakladatele QuBit konference, takže se nebudu ohánět tím, že zmíněné řečníky znám. Nicméně, checkněte seznam a uvidíte. J

Co mě ale ještě zaujalo na QuBitu je, že si nechali vyrobit vlastní QuBit krytky na webkameru. Těch jsem si vzala hned 3 (Největší radost od shlédnutí Black Mirror!). Zjistila jsem, že je o ně neuvěřitelně velký zájem. Poprosila bych Mariu tedy asi o dalších 10… A samozřejmě se tam bude rozdávat spousta dalších vychytávek na to, jak si chránit své soukromí. Už se tam těším!

Co vy? Kdo z vás se tam chystá?

PS: Kdo na to není dost vystrašený, doporučuju se začít dívat na Black Mirror.

Advertisement
QuBit Conference – Save your butts from cyber crimes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s