Hiring, hiring a zase hiring… Asi z toho padnu na zadek!

Od začátku roku jsem přečetla celkem dost článků o tom, jak válka o IT talenty sílí, firmy musejí vymýšlet nové způsoby, jak je nalákat k sobě, a recruiteři by měli hledat nové cesty, jak se kandidátům dostat pod kůži. Člověku se jen panenky zatočí, když se podívá na pracovní portály, jak je velká sháňka po vývojářích, devops nebo security lidech. Že by sloučení Avastu/AVG a stěhování velké části vývoje HP do Indie trhu nepomohla?

Očividně ne. Co jen se zpráva roznesla, recruiteři se jako supi vrhli po těchto firmách a dobří kandidáti už jsou na core rozebraní.

Přemýšlím, co dál dělat. Jak zlepšit nábor? Kde hledat kandidáty? Jak se s nimi seznamovat? Jak s nimi komunikovat? Docela mi z toho bolí hlava.

Velmi dobré tipy dává třeba Lovec Hlav ve svém posledním článku. V podstatě se ale omílá dokola pořád to samé. Je nedostatek IT lidi a bude jich velký nedostatek. Konkurence je velká a musíte se snažit ze všech úhlů pohledů od firemních benefitů (viděla jsem nějaké kanceláře na Bali), firemní kultury a její PR až po kredity na taxi (myslím, že to byla Kiwi). No dobře, tohle dělají firmy.

Co dělají potom recruiteři?

Zase znova poslouchání podcastů, aktivní učení se programovat (kamarád teď začal dělat krátké kurzy zdarma), sledování novinek na tech blozích a v neposlední řadě chození na meetupy…

Říkám rovnou, nejsem bůh. Podcast stačím sledovat jen jeden, můžete 2x hádat který. Už se 2. týden dokopávám k tomu, abych konečně zašla na první lekci programování. Tech blogy čtu matně z tramvaje, a to jen když vidím doporučení od nějakých známých. A chození na meetupy, to je kapitola sama o sobě. 🙂

Are we welcomed there?

V posledním měsíci už se mi stalo 2x, že mi zrušili vstupenku kvůli tomu, že nejsem vývojář. Vývojáři mají přednost, to je jasné. Tak já se firmám nedivím. Je to jejich náborová akce. Mít na své náborové akci cizího recruitera, tak se ho snažím taky odstranit ze seznamu. 😀 Nepopírám však, že je mi z toho trochu smutno.

Začínám si proto vybírat takové meetupy, které nejsou pod záštitou konkrétních firem, ale spíše jednotlivců. Účast je tam menší, za to jsem mnohem více vítaná. Poslední akce, co se fakt povedla, byla akce PragueJS minulou středu. Témata zajímavá a i já jsem tomu rozuměla a něčemu jsem se zase přiučila. Pak jsou tady meetupy jako Lambda, Ruby, DevOps apod.

Navíc jsem se naučila na těchto akcích „neprodávat“. Myslím, že není nic horšího, než potkat recruitera na meetupu a poslouchat ho 10 minut mluvit o tom, jak je ta nabídka úžasná a že byste měli tu změnu přece jen zvážit. Někdy je mi dokonce nepříjemné o práci mluvit a otočím to na jiné téma. Mnohem lepší je naslouchat a udělat si přátele.

Dále je to e-komunikace.

Nedávno jsem (zase) dostala solidní studenou sprchu od kandidáta, který rozebral můj email do posledního slova a pak dodal odkaz na článek od Misantropa, kde pojednává o náboru vývojářů. Určitě stojí za to si ho přečíst. Nejdůležitější body jsou zmíněné samozřejmě až na konci: …vývojář se stejně rozhoduje na základě smysluplnosti projektu a kvalitního týmu lidí, se kterým bude dělat…“

Ke svému překvapení jsem z emailů akorát musela odstranit hastagy :D, a možná podrobněji popsat projekt? Nevím. Když jsem to udělala předtím u jiné firmy, dostala jsem zase zprdnuto za to, že je to moc dlouhé. Je těžké najít tu jedinou správnou cestu. Nicméně stále je co se učit…

Tak jen pro začátek, co jsem se dozvěděla:

  • Netykat při prvním emailu.
  • Nepsat žádné „pro našeho klienta mezinárodní finanční instituci.“
  • Lokalita, peníze, projekt.
  • Žádné # – není to twitter.
  • Když má na profilu napsáno, že nehledá, tak opravdu NEHLEDÁ. Ale třeba tomu přizpůsobit email a napsat, že je jen informační pro dotyčného.
  • A posílat opravdu relevantní nabídky, resp. aspoň podle toho, co jsem schopná vyčíst z profilu.

To je prozatimní půlnoční souhrn myšlenek. Zase přijdou další.

PS: A kdybyste se chtěli kopnout a jít na nějaký ten meetup, dneska je jeden Fsharping: http://srazy.info/fsharping/7053

Hiring, hiring a zase hiring… Asi z toho padnu na zadek!

9 thoughts on “Hiring, hiring a zase hiring… Asi z toho padnu na zadek!

  1. Dodo says:

    dobrý den. váš článek je zajímavý ale vlastně jste nerekla nic nového. 🙂 akorát nerozumím proč se jako recruiterka cpete do programování??dyt je to pro vás zbytečné, dělat v tom nidky nebudete a na dráhu it se asi nechystáte jelikož mám z vašeho článku pocit že žijete recruitingem 😉 anebo je to nějaký nový trend a recruiteri musí vědět všechno? poucte mne 🙂 taky dělám nábor, sice inženýring ale jsem z fachu a nikdy jsem se nemusel učit třeba psát 8D report a auditovat normu jakosti. praxi ty vědomosti přišli samy.
    Fandím Vám ale! 🙂
    Krásny den.

    Like

    1. Ani jsem neříkala nic nového. Ono v dnešní době vymyslet něco nového je celkem těžké. Jen se mele furt dokola to samé, ale ani to lidi dost často nedělají. Také jsem psala v článku, že pořád opakujeme jen to samé.

      Programování? Myslím, že za pár lekcí ze mě programátor nebude. Spíše jde o to porozumět tomu, co to doopravdy je, ať víme, že nám vývojáři třeba nekecají. 🙂

      A děkuju za podporu. moc si toho cením.

      Like

      1. Dneska mi přišla nabídka od vaší kolegyně a jednoznačně s Vámi souhlasím, že pokud hledáte lidi do IT, je třeba oboru, alespoň trochu rozumět. Bohužel většina nabídek, které mi chodí vypadají, že někdo dá na Linkedin nějaká klíčová slova a osloví, všechny co mu vypadnou. Mě pořád chodí nabídky pro programátory, ale pokud si někdo z oboru přečte můj profil, tak ví, že programování rozhodně není můj hlavní obor a nabídky jsou tím pádem naprosto irelevantní. Článek z Misantrop je víc než výstižný. Občas si s Martinem posíláme perly, co nám dorazí.
        Budete to mít čím dál těžší. Vím o třech firmách, které dohromady hledají do IT 800 lidí… Držím palce.
        BTW: Po sloučení Avast-AVG zůstalo podle šuškandy mezi ajťáky několik desítek lidí bez práce. Hbitě to využil ESET a otevřel si pobočku v Brně a nabral již hotové odborníky na antiviry.

        Like

      2. Nechcete mě dávat do kopie, až si budete podobné perly posílat mezi sebou s Martinem? 😀

        Ad AVG/Avast: V Praze toho samozřejmě využilo naplno MS a MSD. Nic nezůstalo nedotčené.

        Like

    1. Ahoj Jirko,

      Myslím, že co se týče mzdy, nelze nic objektivně zhodnotit. Znalosti každého člověka jsou unikátní a co pro jednu firmu může být zbytečné pro jinou bude poklad a podle toho bude vypadat o finanční ohodnocení. Třeba větší agentury vám můžou udělat nějaký vážený průměr podle určitých bodů a kritérií, ale nejsem fanouškem tabulkových způsobů. Takže se omlouvám, ale asi moc nepomůžu v téhle oblasti. 🙂

      Like

  2. Morčátko Morčecí says:

    Ten pocit, když si prohlížíte svůj zanedbaný LinkedIn profil a v Connections ke svému překvapení objevíte Luu Ly. 🙂

    Ze zvědavosti jsem tedy prohledal komunikaci a našel job offer. 😮 Za sebe můžu říct, že je to asi jediný, který mě vyloženě zaujal, asi měsíc jsem o něm dokonce přemýšlel a různě vyprávěl, co mi to zase přišlo za nabídku. 😮 Navíc si ho vybavuju ještě teď, po půl roce a to jsem prosím přehlédl, že pochází od takové celebrity, ke které chodím číst blog. 🙂

    Napsáno super, stručně, přehledně, pamatuji si hlavně, protože mi ta nabídka dobře sedla na moje skills (tedy dobře zacíleno).

    Jenom vědět, kdo to poslal, aspoň odpovědět jsem mohl. Ale zas vím, že jsem právě fakt váhal s tou odpovědí, že jako spokojený atd., proto tedy ta nekomunikace, protože ta nabídka mě právě zaujala. 😀

    Like

    1. Hah! Tak teď zase mně bude vrtat hlavou, co to bylo za nabídku a jakému Morčátku jsem to poslala. 😀 Prosím, napsat na LI nebo na email jinak mi praskne hlava ze zvědavosti. 😀

      Like

      1. Morčátko Morčecí says:

        “Apollo Games – SW pro herní automaty” 😉 (s nezveřejněním komentáře se smířím).

        Nabídka odpovídala mým schopnostem a navíc obsahovala určitý cool faktor (vs. etické otázky, ale závislost na hracích automatech stejně pochází z nějakého dalšího problému, který ten člověk má).

        Like

Leave a comment